formularz kontaktowy@adwokat_ek@adwokat.ek@adwokatka.wroclaw

Archiwum wpisów

opublikowano 3 lata temu

Skorzystanie z tarczy finansowej a wypłata dywidendy.

Pandemia zachwiała kondycją finansową wielu przedsiębiorców, z których część zdecydowała się skorzystać z pomocy w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. W związku z faktem, że zbliża się czas zatwierdzania sprawozdań finansowych, a w konsekwencji - czas wypłaty dywidendy, wielu przedsiębiorców zaczęło zastanawiać się czy skorzystanie z tarczy finansowej uniemożliwia wypłatę dywidendy. W przedmiotowym wpisie postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

opublikowano 3 lata temu

Urlopy wypoczynkowe.

W najbliższym czasie rozpocznie się weekend majowy, a niektórzy już planują, dokąd wybiorą się na wakacje. Niestety, w związku z pandemią, ośrodki wypoczynkowe w Polsce pozostają zamknięte, a możliwość wyjazdu za granicę nie zawsze jest pewna. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wziąć urlopu po to, aby odpocząć w zaciszu domowym. W dzisiejszym wpisie poświęconym urlopom wypoczynkowym wyjaśniam m. in., czy i kiedy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu oraz, kiedy może pracownika z urlopu odwołać. Odpowiadam również na pytanie czy zleceniobiorcom przysługuje urlop.

opublikowano 3 lata temu

Zastrzeżenie warunku w umowie.

Podobno Benjamin Franklin mawiał, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Wyrazem tej wszechogarniającej niepewności może być wprowadzenie do umowy warunku, o którym będzie dzisiejszy wpis. Postaram się wyjaśnić, jaki skutek ma zastrzeżenie w umowie warunku oraz, kiedy zamieszczenie w umowie warunku jest niedopuszczalne. Opowiem również, co zrobić, kiedy nasz kontrahent nielojalnie doprowadzi do ziszczenia się warunku.

opublikowano 3 lata temu

Umowa deweloperska.

Ostatnie wpisy poświęciłam umowom najmu lokali mieszkalnych. Tym razem piszę o umowie deweloperskiej, czyli o umowie, która do polskiego porządku prawnego oficjalnie wprowadzona została dopiero w roku 2012, a wcześniej przez niemal dwie dekady funkcjonowała jako umowa nienazwana, swego rodzaju reakcja na potrzeby rynku. Wyjaśnię, czym właściwie jest umowa deweloperska oraz, na co warto zwrócić uwagę przy jej zawieraniu.

opublikowano 3 lata temu

Najem lokalu mieszkalnego. Najem instytucjonalny.

Pisałam już na blogu o prawach i obowiązkach stron umowy najmu lokalu mieszkalnego oraz o najmie okazjonalnym. Temat najmu lokali mieszkalnych nie został jednak jeszcze wyczerpany, a do omówienia pozostał kolejny szczególny rodzaj najmu - najem instytucjonalny. Przedmiotowy wpis poświęcę właśnie najmowi instytucjonalnemu oraz najmowi instytucjonalnemu z dojściem do własności. Wyjaśnię, czym charakteryzują się obie te instytucje oraz, kiedy można z nich skorzystać.