Zachowanie tajemnicy adwokackiej pozwala na budowanie wartościowej i opartej na zaufaniu relacji z klientem, a także jest elementem prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym państwie. Dzisiejszy wpis poświęcony jest instytucji dla adwokatury fundamentalnej, a mianowicie - tajemnicy adwokackiej. Wyjaśniam, co obejmuje tajemnica adwokacka oraz, kiedy adwokat nie jest do jej zachowania zobowiązany.
Kiedy zawieramy umowę, często nie poświęcamy odpowiednio dużo czasu na przemyślenie ewentualnych rozwiązań na wypadek, gdyby współpraca nie ułożyła się po naszej myśli. Jednym z takich rozwiązań jest zastrzeżenie prawa odstąpienia od umowy, któremu poświęcony jest przedmiotowy wpis. Wyjaśniam, w jaki sposób poprawnie zastrzec w umowie prawo odstąpienia oraz, czym odstąpienie od umowy różni się od jej wypowiedzenia.
Jeżeli jesteś pracodawcą, być może słyszałeś o tym, że od 1 lutego 2021 r. zostanie częściowo przywrócona możliwość przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników i zastanawiasz się czy masz obowiązek niezwłocznego skierowania swoich pracowników na te właśnie badania. Jeżeli jesteś pracownikiem, być może zastanawiasz się, kiedy otrzymasz skierowanie na badania okresowe, których nie robiłeś od czasu przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego. W związku z ostatnimi zmianami w prawie, w przedmiotowym wpisie wyjaśniam, jakie są zasady kierowania pracowników na badania w czasie epidemii oraz udzielam odpowiedzi na pytanie czy orzeczenia lekarskie wydane przed rokiem są nadal ważne.
Nadszedł czas na zakończenie cyklu o różnych formach wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. Tematem przedmiotowego wpisu będzie spółka akcyjna, a więc forma najbardziej kojarzona z rozmachem i dużymi pieniędzmi. Postaram się pokrótce scharakteryzować spółkę akcyjną (bardziej wnikliwa analiza zdecydowanie nie zmieściłaby się w jednym wpisie), opisać, w jaki sposób ją założyć oraz, w jaki sposób nią zarządzać.
Powoli zbliżam się do końca rozważań o różnych formach wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. Tym razem zajmę się być może najbardziej popularną formą takiej działalności, czyli spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Postaram się pokrótce wyjaśnić, w jaki sposób założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz, jak nią zarządzać.