Nowy Rok, nowa spółka! Pozostając w temacie zorganizowanej przedsiębiorczości, w dzisiejszym wpisie zajmę się jedną z mniej popularnych form wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej, a mianowicie spółką komandytowo-akcyjną. Wyjaśnię, czym jest spółka komandytowo-akcyjna, w jaki sposób ją założyć oraz, jak nią zarządzać.
Omówiłam już na tym blogu problematykę spółek cywilnych, jawnych i partnerskich, co oznacza, że najwyższy czas zająć się kolejną formą wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej - spółką komandytową. W przedmiotowym wpisie wyjaśniam, czym charakteryzuje się spółka komandytowa oraz, czy w 2021 roku nadal najbardziej atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka komandytowa, w której jedynym komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wielkimi krokami zbliżają się Święta i Nowy Rok, a więc dni sprzyjające czynieniu podsumowań i planów na przyszłość. W tym roku planowanie będzie tym łatwiejsze, że brak będzie rozpraszających spotkań i imprez, a sporo ludzi zostanie w domu, by samotnie spędzić czas i pomyśleć. Postawiłam sobie zatem za cel omówić dostępne formy prowadzenia działalności, gdyby ktokolwiek w czas zadumy wpadł na pomysł rozpoczęcia działalności gospodarczej w formie spółki i potrzebował wsparcia w wyborze. W przedmiotowym wpisie omówię problematykę spółki partnerskiej.
Poprzedni wpis poświęciłam spółce cywilnej, która jest niczym więcej jak tylko umową regulującą zasady współpracy między wspólnikami, nietworzącą osobnego bytu prawnego. Jeżeli zależy nam na utworzeniu odrębnego podmiotu prawa, a równocześnie chcemy utrzymać zaufanie jako podstawę współpracy, powinniśmy rozważyć założenie spółki jawnej. W niniejszym wpisie omawiam spółkę jawną, wyjaśniam, jak ją założyć oraz, w jaki sposób nią zarządzać.
Podczas przyjacielskich spotkań nierzadko dochodzimy do przekonania, że oto właśnie wpadliśmy na najbardziej genialny pomysł biznesowy, który musimy koniecznie wcielić w życie. Najczęściej na samym pomyśle się kończy. Jeżeli jednak zdecydujemy się wdrożyć ów pomysł w życie, to musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, która z form wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej najbardziej nam odpowiada. Wybór w tym zakresie jest stosunkowo szeroki, a przegląd pozwolę sobie zacząć od spółki cywilnej. W przedmiotowym wpisie wyjaśnię, czym charakteryzuje się właśnie ta spółka.