Umowa sprzedaży należy do najpowszechniej zawieranych umów, a większość z nas przynajmniej raz dziennie dokonuje zakupu w ramach sprzedaży konsumenckiej. Najczęściej codziennych zakupów nie analizujemy w kontekście przepisów prawa, które mają do nich zastosowanie. Potrzeba takiej analizy zachodzi dopiero wtedy, kiedy z tych zakupów nie jesteśmy zadowoleni. W niniejszym wpisie wyjaśniam, czym charakteryzuje się sprzedaż konsumencka oraz, na co konsumenci mogą liczyć, a przedsiębiorcy - powinni uważać.
Nieustanny rozwój nauki i będąca następstwem tego rozwoju masowa produkcja towarów o złożonym składzie chemicznym lub skomplikowanej konstrukcji technicznej, nierzadko powodujących szkody, skłoniły europejskiego ustawodawcę do wydania dyrektywy w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących odpowiedzialności za produkty wadliwe. Polski ustawodawca zmuszony był przenieść tę regulację na grunt prawa polskiego, czego wyrazem są przepisy art. 449[1]. - 449[10] Kodeksu cywilnego. W przedmiotowym wpisie wyjaśniam, czym jest produkt niebezpieczny i kto ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną przez taki produkt szkodę.
Pandemia COVID-19 sprawiła, że coraz więcej rzeczy załatwiamy bez wychodzenia z domu. Pracujemy zdalnie, spotykamy się na zoomie, a sporą część rzeczy kupujemy przez internet. W poprzednim wpisie na blogu poruszyłam temat postanowień niedozwolonych, które nie mogą znaleźć się w umowie zawieranej z konsumentem. Tym razem przedstawię kolejną sferę, w której ustawodawca zdecydował się chronić konsumenta, a mianowicie - zawieranie umów na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. Omówię także ciążący na przedsiębiorcy obowiązek informacyjny.
Polski ustawodawca w szczególny sposób chroni konsumenta, wychodząc z założenia, że jako nieprofesjonalny uczestnik obrotu ma mniejszą wiedzę aniżeli podmiot prowadzący działalność gospodarczą i może z tego powodu podjąć nieprzemyślaną decyzję. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu był konsumentem, warto więc wiedzieć, jakie szczególne uprawnienia nam przysługują. Jeżeli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą, powinniśmy mieć świadomość, że wobec konsumenta wolno nam mniej aniżeli wobec innego przedsiębiorcy. Niniejszy wpis poświęcę klauzulom niedozwolonym, o których ostatnio mówi się w mediach przede wszystkim w kontekście kredytów „frankowych”.
Większość ludzi przynajmniej raz w życiu słyszała o alimentach, a pewnie jakaś część z tej większości musiała spotkać się ze swoim byłym partnerem w sądzie, aby zapewnić wspólnemu dziecku niezbędne środki finansowe. Przedmiotowy wpis - niejako w ramach kontynuacji rodzinnego klimatu - poświęcę obowiązkowi alimentacyjnemu. Postaram się wyjaśnić, jaki jest jego zakres, kogo obciąża (spoiler, nie tylko rodziców względem małoletnich dzieci) oraz, kiedy można się od niego uchylić.