formularz kontaktowy@adwokat_ek@adwokat.ek@adwokatka.wroclaw

Archiwum wpisów

opublikowano 4 lata temu

Zarząd majątkiem dziecka.

Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka łączy się nie tylko z zażegnaniem snu na co najmniej kilka miesięcy, ale również ze sporymi zmianami w sferze finansów. Poprzednie wpisy poświęciłam małżeńskim ustrojom majątkowym, a że zbliżają się święta, to pozwolę sobie pozostać w tym rodzinnym nastroju – w przedmiotowym wpisie omówię, jak powinien wyglądać zarząd majątkiem dziecka oraz, jakie uprawnienia w sferze finansowej ma dziecko.

opublikowano 4 lata temu

Małżeńskie ustroje majątkowe. Rozdzielność.

Przygotowania do ślubu obejmują zazwyczaj poszukiwanie pięknej sali i jeszcze piękniejszej sukni, wybór orkiestry lub didżeja, projekt zaproszeń. Zbyt rzadko natomiast myśli się o przygotowaniu małżeńskiej umowy majątkowej. Warto jednak zastanowić się nad uregulowaniem swojej sytuacji majątkowej w małżeństwie, aby później nie żałować. Przedmiotowy wpis poświęcę rozdzielności majątkowej oraz rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

opublikowano 4 lata temu

Małżeńskie ustroje majątkowe. Wspólność.

Ślub. Wesele. Małżeństwo. Biała suknia, elegancki garnitur, piękne dekoracje, goście i wzruszające chwile. Niewiele osób w tej romantycznej wizji umieszcza skutki finansowe, jakie wiążą się z wstąpieniem w związek małżeński, a propozycja zawarcia tzw. intercyzy często traktowana jest jako wyraz nieufności lub chęci ukrycia czegoś przed partnerem. Przedmiotowy wpis poświęcę małżeńskiej wspólności majątkowej, a więc ustrojowi, jaki obowiązuje w większości polskich małżeństw.

opublikowano 4 lata temu

Ochrona dóbr osobistych.

Leszek Miller pozywa „Fakt” za skandaliczny tekst o śmierci jego syna. Weronika Rosati pozywa Andrzeja Żuławskiego za obraźliwe sportretowanie jej w książce. Procesy o naruszenie dóbr osobistych znanych ludzi często trafiają do wiadomości publicznej. Ochrona dóbr osobistych to temat znacznie szerszy niż ochrona przed złośliwymi wypowiedziami. W niniejszym wpisie postaram się wyjaśnić, czym są dobra osobiste oraz, na czym polega ich ochrona.

opublikowano 4 lata temu

Zniesławienie i znieważenie w polskim prawie.

„Ta zniewaga krwi wymaga!” mawiał Papkin w Zemście Aleksandra Fredry. Powiedzenie to zyskało niemałą popularność w naszym kraju, chociaż nie polecałabym stosowania się do niego w życiu codziennym. Jeżeli naprawdę dotknęły nas czyjeś słowa, możemy rozważyć skierowanie do sądu aktu oskarżenia. W przedmiotowym wpisie wyjaśnię, czym różni się zniesławienie od znieważenia oraz, kiedy zniesławienie nie będzie skutkować odpowiedzialnością karną.