Czy nosisz w portfelu zgodę na bycie dawcą organów? A może poszedłeś krok dalej i sporządziłeś oświadczenie, że nie chcesz, by w razie wypadku ratowano Cię „na siłę”? Ostatni wpis poświęciłam lekarskiemu obowiązkowi informacyjnemu. Dzisiaj omówię świadomą zgodę na zabieg medyczny, a także wyjaśnię, czym są medyczne oświadczenia pro futuro.
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się wyjść od lekarza z przekonaniem, że tak naprawdę nie wiesz, co Ci jest? Podczas ostatniej wizyty w szpitalu nie wytłumaczono Ci, jakie są możliwe powikłania po zabiegu, któremu zostaniesz poddany? A może jesteś lekarzem i zastanawiasz się, ile właściwie pacjent wiedzieć musi, a czego wiedzieć nie powinien? Przedmiotowy wpis poświęcę lekarskiemu obowiązkowi informacyjnemu.
Piszesz artykuły do lokalnej gazety, wdrażasz system informatyczny w wielkiej firmie, pozujesz do reklamowych zdjęć, a to wszystko w ramach zlecenia? Wzdrygasz się przed podpisaniem umowy o zakazie konkurencji? Omówiłam już zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy oraz po jego ustaniu, teraz nadszedł czas na przyjrzenie się zakazowi konkurencji w umowach cywilnoprawnych.
Rozstałeś się ze swoim pracodawcą, a ten podsuwa Ci do podpisania umowę o zakazie konkurencji? Chcesz zabezpieczyć swoje interesy w razie odejścia dobrego pracownika? Ostatni wpis poświęciłam zakazowi konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy. Tym razem skupię się na okresie po ustaniu umowy o pracę.
Większość z nas chociaż raz w życiu zawierała umowę o pracę. Umowy takie czasem są krótkie, składające się niemal wyłącznie z powtórzenia zapisów Kodeksu pracy. Niekiedy pracodawca jest bardziej kreatywny i umowa ustanawia zakaz konkurencji. W przedmiotowym wpisie wyjaśniam, jak powinien być ukształtowany taki zakaz oraz, o co zadbać, by później nie żałować.